Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 29.01.2021

Każdy z nas poruszając się po drodze jest jej uczestnikiem. Niezależnie czy prowadzi pojazd, podróżuje w nim jako pasażer lub porusza się pieszo musi stosować się do zasad i przepisów ruchu drogowego. Najbardziej narażeni na negatywne skutki zdarzeń drogowych są tzw. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” w której piesi stanowią najliczniejszą grupę.

Należy zwrócić uwagę, że warunki pogodowe, które aktualnie mamy na drodze wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdy kierujący pojazdem powinien wiedzieć, że oblodzona lub zaśnieżona nawierzchnia jezdni znacznie wydłuża drogę hamowania samochodu. Tym samym każdy pieszy zamierzając przejść na drugą stronę jezdni powinien również o tym wiedzieć. Dlatego pieszy, który zamierza przejść na drugą stronę drogi powinien poczekać na to, aż samochód całkowicie  zatrzyma się na drodze. Jeżeli to możliwe dodatkowo możemy nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że wchodząc na przejście osoba siedząca za kierownicą pojazdu nas widzi.

Fakt, iż pieszy widzi pojazd, który zbliża się do niego nie oznacza, że kierujący tym pojazdem również zauważy pieszego, który bardzo często ubrany jest w ciemne ubrania. Poruszając się po drodze zadbajmy o własne bezpieczeństwo i zróbmy wszystko abyśmy byli widoczni. Korzystajmy z elementów odblaskowych również poruszając się w obszarze zabudowanym. Każdy z nas ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego nie tylko dochodzi w rejonach przejść dla pieszych czy skrzyżowań, ale również podczas wykonywania manewru cofania. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierujący pojazdem przy cofaniu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu (np. pieszemu) i zachować szczególną ostrożność. Kierujący powinien również sprawdzić czy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub jego utrudnień oraz upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, a w razie trudności jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.    

 

Opr. PK

Powrót na górę strony